About Mark

I did all my schooling at Caringbah North Public School and Caringbah High School, followed by degrees in law and economics at Sydney and Cambridge Universities.

I have lived in the Cronulla electorate all my childhood and most of my adult life, currently in Woolooware.

I was honoured to be elected as the Member for Cronulla in 2011, 2015, 2019 and 2023. I have served as NSW Attorney General (January 2017 โ€“ March 2023), the Minister for Environment and Heritage (April 2015 โ€“ January 2017) and Minister for Prevention of Domestic and Sexual Violence (March 2019 โ€“ December 2021).

I aim to be a strong advocate for the Cronulla community and to provide Cronulla with a strong voice in the NSW Parliament.